Zamiast wstępu

Od pierwszych dni działania naszej pracowni zdobywamy zaufanie klientów oraz miłośników naszych płytek. Produkcja wyrobu na zamówienie wymaga wielu rozmów, wymiany inspiracji oraz spotkania „w cztery oczy”. Najlepszą ku temu okazją są targi dizajnu, w których regularnie uczestniczymy.

Alternatywę stanowią warsztaty ceramiczne pozwalające poznać się w nieco bardziej kameralnym gronie. Spotkanie w pracowni (lub u klienta) nie wchodzi czasem w grę choćby ze względu na dużą odległość, dlatego chcielibyśmy przedstawić Wam pomysłodawcę Kafloteki, Aleksandra Gavlasa. Nie wszyscy mieli okazję poznać go osobiście. Mamy nadzieję, że ta krótka prezentacja będzie dla Was miłym spotkaniem!

kafloteka kafle recznie robione
kafloteka reczne kafle

Jak to się zaczęło

Alek urodził się w Wilnie. Ceramika litewska ma długą tradycję i znaczące dokonania, co pewnie oddziaływało na Alka, który budował w dzieciństwie amatorskie piece do wypalania gliny! Nie wiadomo czy zainteresowania Alka miałyby szansę się rozwinąć, gdyby nie przyjechał do Gdańska, gdzie podjął naukę w Szkole Artystycznej Znak. Współpraca z profesjonalistami oraz udział w plenerach spowodowały, że pojawili się pierwszy kupcy jego wyrobów – były to wówczas przedmioty użytku codziennego.

Paryskie szlify

Jednak wiatru w żagle Alek nabrał dopiero w Paryżu, gdzie spędził ponad trzy lata. Dzięki pracy w galerii sztuki w legendarnej dzielnicy Montmartre na co dzień miał do czynienia z dziełami sztuki oraz rzemiosła a inspirację mógł czerpać całymi garściami! Jego wyroby znajdowały nabywców, dlatego postanowił poświęcić się ceramice na dobre i wrócić do Polski, gdzie płytki ceramiczne produkowane na zamówienie były towarem trudno dostępnym.

Aleksander określa siebie mianem „rzemieślnika”, ale oprócz dobrego warsztatu jego płytki mają „to coś”. Jak sam mówi: „mam indywidualne podejście do każdego klienta. To szalenie ważne. Mechanizacja i produkcja masowa powodują, że miliony ludzi posługują się identycznymi przedmiotami i mają ograniczone szanse, by dać wyraz swoim gustom. W naszej pracowni klient może wybrać kształt, rozmiar i kolor swoich płytek, a także zaproponować własne rozwiązanie – w miarę możliwości staramy się spełniać takie życzenia”.

Gdańsk. Miasto przedsiębiorczych

Wydaje się, że Alek obrał dobry kurs. Wystarczy powiedzieć, że nieco ponad pół roku po założeniu pracowni wygrał plebiscyt „Gdańsk. Miasto przedsiębiorczych” organizowany przez redakcję „Dziennika Bałtyckiego” oraz Urząd Miasta. To duży sukces dla tak młodej pracowni i dobre rokowania na przyszłość. Zapraszamy do Kafloteki, gdzie uważny rzemieślnik pomoże Wam w realizacji najśmielszych zamierzeń dekoratorskich!