Płytki secesyjne

Historia Secesji i Jej Wpływ na Ceramikę

Secesja zwaną także Art Nouveau to styl w sztuce i architekturze, który rozwijała się w latach 1890-1925. Swój rozkwit osiągnęła w 1905 roku. Choć trwała stosunkowo krótko, zrewolucjonizowała nasze rozumienie sztuki i jej roli w życiu codziennym.

Protoplastą secesji był ruch Arts and Crafts, który dążył do ożywienia rzemiosła i stworzenia sztuki łączącej piękno i funkcjonalność. Ruch ten dążył również do zrównania rozmaitych dziedzin sztuki, zapewniając, że każda z nich, w tym sztuka użytkowa, ma taką samą wartość i znaczenie.

Secesja po części przejęła założenia ruchu Arts and Crafts podkreślając jednak swój sprzeciw wobec przemysłowej ery XIX wieku i początków masowej produkcji. Secesja dążyła również do oderwania się od “bagażu” przeszłych wydarzeń i wzorów w architekturze i sztuce oraz dążyła do stworzenia własnego języka wyrazu. Ideą secesji było szerzenie estetyki i piękna, które przejawiało się nie tylko w sztuce wysokiej, ale także w przedmiotach codziennego użytku. Przedstawiciele secesji chcieli, aby sztuka była egalitarna i uniwersalna.

Duch epoki - Główne Założenia Teoretyczne w Secesji

Secesję charakteryzowały dekoracyjność, giętka, płynna, falista linia, bogata ornamentyka roślinna i zwierzęca oraz inspirowanie się kulturą Japonii. Zrezygnowano tu z silnie zaznaczanej przestrzenności na rzecz barwnych plam i linii. 

Secesja nie była jednak kierunkiem jednorodnym i spójnym, gdyż tworzyły ją różne nurty takie jak ruch wiedeński, francuski czy angielski. Przykładowo, porównanie secesji wiedeńskiej, znanej z prostoty i pionierskiego modernizmu, z secesją francuską, która wyróżniała się walorami dekoracyjnymi, ujawnia znaczące różnice pomiędzy tymi dwoma nurtami. Można jednak zidentyfikować kilka szczególnie charakterystycznych cech w tym kierunku, które widoczne są zarówno w architekturze, malarstwie, rzeźbie, jak również w projektach przedmiotów codziennego użytku.

Styl ten osiągnął szczyt popularności w 1905 roku. Paradoksalnie, do swoich założeń o egalitarności sztuki, secesja stworzyła wyrafinowane, przesadnie zdobione i drogie przedmioty, co było głównym zarzutem krytyków tej epoki. Styl ten został uznany przez ówczesnych wręcz jako kiczowaty, zarzucając mu zbyt obfitą dekoracyjność oraz masową produkcję (sic).

Secesyjne dekoracje, szczególnie w schyłkowej fazie przybierały również geometryczne i abstrakcyjne formy, zapowiadając nadejście nowego ruchu –  Art Deco i Modernizmu.

Najwybitniejszymi przedstawicielami secesji byli: Alfons Mucha, Gustav Klimt, William Morris oraz James Whistler. A w Polsce Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer oraz Witold Wojtkiewicz.

Świat roślin i zwierząt – główne motywy dekoracyjne secesji

Charakterystyczne dla epoki secesji są ciągłe, płynne linie  oraz organiczne kształty występujące w bryle architektonicznej budynków czy w formie i zdobieniach przedmiotów użytkowych. Secesyjni projektanci mieli szczególne upodobanie do asymetrii i złożonych kompozycji. Najpopularniejszymi dekorami, jak już wspomniano, były motywy roślinne i zwierzęce, często w postaci kwiatów, liści, piór i skrzydeł owadów. Popularnym motywem były również smukłe postacie kobiece.

Secesyjne płytki ceramiczne

Dokładnie te motywy znalazły swój wyraz nie tylko w architekturze, meblarstwie czy wzornictwie tekstylnym, ale także w unikalnym wzornictwie płytek ceramicznych. Ceramicy, rzeźbiarze i projektanci tego okresu przekształcili płytki ceramiczne w prawdziwe dzieła sztuki, które możemy podziwiać do czasów nam współczesnych.

Wzory secesyjne na płytkach były niezwykle zróżnicowane, jednak na tyle charakterystyczne, że bez problemu są rozpoznawane przez adeptów historii sztuki i wzornictwa przemysłowego na całym świecie. Możemy zobaczyć na nich motywy roślinne, figury ludzkie, zwierzęta, a także abstrakcyjne kształty geometryczne. Niezależnie od konkretnej stylistyki, wszystkie te płytki emanują jednocześnie surowymi, czystymi kolorami oraz bogatą ornamentyką.

Reprodukcje Secesyjnych Płytek Ceramicznych: Unikatowe Dzieła Sztuki w Twoim Domu

Obecnie secesja uznawana jest za symbol elegancji, a dla miłośników tego wyjątkowego stylu mamy dobrą wiadomość. W naszej ofercie znajdziecie reprodukcje płytek ceramicznych w stylu secesyjnym. Z pomocą tradycyjnych metod – gipsorytu oraz ręcznemu szkliwieniu możemy zachować i odtworzyć te niezwykłe wzory i tekstury, które zdobiły wnętrza z epoki Art Nouveau.

Nasze płytki ceramiczne odzwierciedlają nie tylko piękno secesji, ale także jej duszę i filozofię – łącząc funkcjonalność z unikalnym stylem. Idealnie nadają się do ozdabiania wnętrz, tworzenia niepowtarzalnych ścian w kuchni, korytarzu, łazience czy okładzin kominkowych, które przypominają o złotej erze projektowania.

Secesyjne płytki ceramiczne to podróż w czasie, pośród krągłych linii, organicznych wzorów i subtelnej elegancji. To wybór dla tych, którzy kochają historię sztuki i pragną wprowadzić jej magię do swojego wnętrza. Zapraszamy do współpracy.

Odkryj naszą kolekcję secesyjnych płytek ceramicznych Kliknij Tutaj