Początki Kafloteki

W czasie gdy Kafloteka nam się nawet nie śniła, jej późniejszy pomysłodawca i założyciel Aleksander Gavlas mieszkał we Francji. Pochłaniała go praca w galerii sztuki a codzienne obcowanie z dziełami i rzemiosłem artystycznym rozbudzała jego ciekawość, którą zaspokajał podczas licznych podróży po Francji.

Odwiedziny Awinionu okazały się kluczowe – wizyta w Pałacu Papieży, gdzie w bardzo dobrym stanie zachowały się wielobarwne średniowieczne płytki ceramiczne zainspirowała Alka do powrotu do swojej dawnej pasji – twórczości w glinie. Kto wie, może szalejący nad Rodanem mistral zawrócił mu w głowie?

Praca nad warsztatem

Od tamtego momentu sprawy nabrały rozpędu. Konsultacje z doświadczonymi ceramikami przeplatały się z plenerami artystycznymi oraz ciężką pracą we własnym mieszkaniu, które z dnia na dzień zamieniało się w pracownię. Pewnego dnia Alek zaniósł wykonane przez siebie kafelki do galerii, w której pracował.

Nieśmiałe badanie rynku zakończyło się sukcesem – własnoręcznie robione płytki ceramiczne szybko znikały z półek a klienci komplementowali wyroby zdolnego rzemieślnika.

 

Przełom

Do przełomu doszło, gdy do galerii dotarli turyści z Polski. Nieświadomi tego, że sprzedawca ich rozumie krążyli między obrazami i regałami uginającymi się od rzeźb i wyrobów ceramicznych. W pewnej chwili, jeden z turystów zwrócił się do znajomych wskazując na kafelki: „u nas takich nie znajdziecie!”

Widok na żurawie

Wkrótce po pamiętnych odwiedzinach klientów z Polski, Alek rozpoczął poszukiwania odpowiedniego miejsca na warsztat w Polsce i znalazł je w gdańskim porcie. Pewnie skłoniło go do tego wspomnienie szalonego prowansalskiego mistralu i wiara, że nad Motławą wiatr może być równie inspirujący.

Kafle na miarę

Z pełną odpowiedzialnością możemy zatem stwierdzić, że do założenia warsztatu zainspirowali nas sami klienci. Nasz warsztat jest odpowiedzią na naturalne zapotrzebowanie na piękno i chęć indywidualnego podejścia do wystroju wnętrz. Przecież ręcznie wykonane płytki ceramiczne noszą znamię rzemieślnika, który nadaje im niepowtarzalny sznyt! Wprost nie sposób go podrobić!

Takie kafle!

Zapraszamy do Kafloteki! Nasza pasja połączona ze znawstwem pozwoli Państwu na realizację marzeń o upragnionym wystroju mieszkania!