Kształtowanie kafelków
Po wyborze pożądanego rodzaju gliny należy uformować z niej „placek” za pomocą wałka. To ważny etap – dokładnie rozwałkowanie gwarantuje identyczną lub bardzo zbliżoną grubość kafelków a także pozbawia glinę ewentualnych pęcherzyków powietrznych.
Gdy glina zostanie rozwałkowana możemy przystąpić do wykrojenia wymarzonego kształtu. Zdjęcie obok przedstawia realizację jednego z ostatnich zamówień – partii popularnych heksagonów lub inaczej – sześciokątów. Zdjęcie ukazuje się za zgodą klienta.
Wycinanie
Do wykrojenia kafelków z rozwałkowanej gliny służą specjalne wycinarki lub formy o pożądanych kształtach produkowane na zamówienie na przykład z gipsu. Dokładnie wykrojenie sprzyja zachowaniu zamierzonego kształtu oraz wysokiej jakości każdego kafelka. W chwili gdy nadajemy płytkom ich ostateczną formę, glina jest wciąż plastyczna – musimy o tym pamiętać, by nie dopuścić do odkształcenia świeżo uformowanego kafelka.
Suszenie kafli przed wypałem
Nie zapominajmy, że wycięte płytki mają plastyczną konsystencję i nim umieścimy je w piecu ceramicznym, muszą wyschnąć. To ważny proces gwarantujący odpowiednią jakość końcową kafelka – jeśli do pieca włożymy wilgotne płytki mogą ulec poważnym odkształceniom. Proces schnięcia zajmuje od kilku dni nawet do dwóch tygodni. Gdy płytki są już suche, ich krawędzie są ręcznie szlifowane dzięki czemu stają się równe i gładkie.
Szkliwienie kafli
Szkliwo jest rodzajem „polewy”, w której zanurzamy kafelki. W odpowiednio wysokiej temperaturze (600 – 1400°C) szkliwo topi się, oblewając kafelki i nadając im wybrany kolor. Niektóre szkliwa gwarantują jednorodne pokrycie barwą, inne – niepowtarzalne efekty wizualne! Pokryte szkliwem kafelki wracają do pieca i są ponownie wypalane.
Jak Państwo widzą, produkcja kafelków to wieloetapowy proces wymagający dobrej znajomości rzemiosła. Dzięki doświadczeniu i pasji płytki wyprodukowane w Kaflotece spełniają wysokie oczekiwania naszych klientów zadowalając zmysły i budząc podziw odwiedzających ich gości.