kafle-element-4Ręczna produkcja kafli

W Kaflotece stawiamy na indywidualne podejście do każdego zamówienia. Wszystkie etapy produkcji są wykonywane ręcznie. Tradycyjna technika wyrobu powoduje, że każdy kafelek różni się minimalnie od pozostałych, dzięki czemu staje się dosłownie niepowtarzalny. Produkcja kafelków jest procesem wieloetapowym, który może trwać nawet kilka tygodni. W niniejszym artykule chcielibyśmy zaznajomić Państwa z techniką produkcji naszych kafelków i poinformować o specyfice ręcznej produkcji płytek ceramicznych.

element-1-kafloteka-aWybór odpowiedniej gliny

Początkowa konsystencja gliny pozwala z niej uformować niemal dowolny kształt. Glina służyła jako podstawowy materiał budowlany na długo przed wynalezieniem szkła i betonu. Przed rozpoczęciem produkcji musimy dokonać wyboru gliny: poszczególne jej gatunki mogą różnić się kolorem, zawartością szamotu (czyli wypalonej i zmielonej masy ceramicznej) a także temperaturą wypału, jakiemu musi zostać poddany każdy kafelek

wycinanie heksagonów

element-roz-kafel3Wymarzony wzór

Wybór kształtu niejednokrotnie spędza sen z powiek naszym klientom – czy zdecydować się na coś nieszablonowego czy może bardziej klasycznego? Jaki wybrać kolor: jaskrawy czy stonowany? Podjęcie odpowiedniej decyzji jest kluczowe – chętnie pomożemy Państwu w razie wątpliwości. Na zdjęciu obok umieściliśmy przykładową paletę kształtów oferowanych przez Kaflotekę. Jeśli interesują Państwa inne kształty, prosimy o kontakt z nasza pracownią.

czarne sześciokąty

element-roz-kafel3Pierwszy wypał

Wyschnięte kafelki możemy załadować do pieca, ustawić odpowiednią temperaturę i rozpocząć wypalanie na tak zwany biskwit (rezultat pierwszego wypału). Pełny proces wypału wraz ze stygnięciem zajmuje około doby. W tym czasie piec rozgrzewa się do temperatury prawie 900°C, w której dochodzi do utrwalenia naszych płytek – stają się dzięki temu twarde niemal jak kamień. Po wystygnięciu wypalonych na biskwit kafelków przechodzimy do ostatniego etapu przed drugim etapem wypału – szkliwienia.

szkliwa-kafloteka

element-1-kafloteka-aKafel pierwszej próby

Zachęcamy do zadawania pytań – rozwiejemy Państwa wątpliwości i doradzimy wybór odpowiedniego kształtu oraz kolorystyki. Wśród produktów dostępnych na stronie głównej znajdą Państwo bezpłatne kolorowe próbki – decydując się na nie ponoszą Państwo jedynie koszt przesyłki!

element-kafloteka2-aŚledź produkcję swoich kafelków!

W Kaflotece lubimy spełniać marzenia. Państwa zamówienia częstokroć są rezultatem długich poszukiwań. Tym bardziej jest nam miło obserwować jak marzenia stają się rzeczywistością i dlatego chcemy by ta radość stała się również Państwa udziałem. W związku z tym oferujemy możliwość wirtualnego uczestniczenia w procesie produkcji Państwa kafelków – w przypadku wyrażenia takiej chęci, będziemy Państwu przesyłać zdjęcie zamówienia na kolejnych etapach jego realizacji. Zainteresowanych zapraszamy do zadawania pytań!

glina

element-kafloteka2-aKształtowanie kafelków

Po wyborze pożądanego rodzaju gliny należy uformować z niej „placek” za pomocą wałka. To ważny etap – dokładnie rozwałkowanie gwarantuje identyczną lub bardzo zbliżoną grubość kafelków a także pozbawia glinę ewentualnych pęcherzyków powietrznych.

Gdy glina zostanie rozwałkowana możemy przystąpić do wykrojenia wymarzonego kształtu. Zdjęcie obok przedstawia realizację jednego z ostatnich zamówień – partii popularnych heksagonów lub inaczej – sześciokątów. Zdjęcie ukazuje się za zgodą klienta.

przykładowa oferta kształtów

element-1-kafloteka-aWycinanie

Do wykrojenia kafelków z rozwałkowanej gliny służą specjalne wycinarki lub formy o pożądanych kształtach produkowane na zamówienie na przykład z gipsu. Dokładnie wykrojenie sprzyja zachowaniu zamierzonego kształtu oraz wysokiej jakości każdego kafelka. W chwili gdy nadajemy płytkom ich ostateczną formę, glina jest wciąż plastyczna – musimy o tym pamiętać, by nie dopuścić do odkształcenia świeżo uformowanego kafelka.

element-kafloteka2-aSuszenie kafli przed wypałem

Nie zapominajmy, że wycięte płytki mają plastyczną konsystencję i nim umieścimy je w piecu ceramicznym, muszą wyschnąć. To ważny proces gwarantujący odpowiednią jakość końcową kafelka  – jeśli do pieca włożymy wilgotne płytki mogą ulec poważnym odkształceniom. Proces schnięcia zajmuje od kilku dni nawet do dwóch tygodni. Gdy płytki są już suche, ich krawędzie są ręcznie szlifowane dzięki czemu stają się równe i gładkie.

schnące kafelki

kafle-element-4Szkliwienie kafli

Szkliwo jest rodzajem „polewy”, w której zanurzamy kafelki. W odpowiednio wysokiej temperaturze (600 – 1400°C) szkliwo topi się, oblewając kafelki i nadając im wybrany kolor. Niektóre szkliwa gwarantują jednorodne pokrycie barwą, inne – niepowtarzalne efekty wizualne! Pokryte szkliwem kafelki wracają do pieca i są ponownie wypalane.

Jak Państwo widzą, produkcja kafelków to wieloetapowy proces wymagający dobrej znajomości rzemiosła. Dzięki doświadczeniu i pasji płytki wyprodukowane w Kaflotece spełniają wysokie oczekiwania naszych klientów zadowalając zmysły i budząc podziw odwiedzających ich gości.

produkcja